Obrona środowiska oraz smog a świadomość obywatelska

Mniej więcej w połowie XIX wieku, mieszkańcy naszej planety dostrzegli wzrastający stopień zanieczyszczenia powietrza i wody. Rozpoczęto się zastanawiać jak zatrzymać bądź spowolnić ten proces, mając równocześnie na uwadze ciągły rozwój cywilizacji. Tak narodziło się pojęcie ochrony otoczenia. Jest to niesłychanie złożony temat, bowiem obejmuje wiele bardzo trudnych do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących gatunków fauny i flory

ocieplenie klimatu

zanieczyszczenie powietrza oraz walka ze smogiem

emisję CO2

zmniejszanie lasów

utylizacja odpadów – od gminnych do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Jakiekolwiek z tych zagadnień można podzielić na dziesiątki bardziej dogłębnych, wyłącznie po tym widać więc, jak jest to znaczący i odpowiednio priorytetowy temat dla każdego kraju. Odkąd Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, musimy się podporządkować wielu unijnym prawom traktujących ochrony otoczenia. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na gigantyczne kary finansowe. Każde przedsięwzięcie mające na celu reformę jakości otoczenia jest dofinansowane z unijnych środków. Na terenie stworzonego przez nas państwa coraz częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, nowatorskie oczyszczalnie ścieków, nawet w małych miejscowościach, pionierskie domy mieszkalne wyposażane są w baterie słoneczne, i budowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem i populacją

Smog to obecnie nadzwyczaj mnóstwo problem lokalnych miast. By zmienić ten kłopotliwy stan rzeczy, należy zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe bądź też elektryczne. To przykre, nie każdą rodzinę stać na takie wydatki, stąd poważne zanieczyszczenia oraz smog – pozostają nam dragon mask, które pomogą ochronić płuca przed złośliwym powietrzem.

Pomału myśl społeczeństwa wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że skażone otoczenie ma ogromny wpływ na nas samych, nie mówiąc już o kolejnych pokoleniach. Przez dużo wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były szkodliwymi nawozami, drzewa w lasach wycinał kto chciał, spuszczano ścieki prosto do rzek i jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie kwestii, że przyroda nie poradzi sobie sama z regeneracją otoczenia. Zanieczyszczenie powietrza przymusiło zastosowanie katalizatorów w autach, przekształcił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy w takim razie do przodu, jednak dużo rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają duży wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki rodzajów zwierząt i roślin – straciliśmy je bezpowrotnie. Wprawdzie naukowcy próbują odbudować niektóre gatunki przy pomocy zachowanych próbek DNA, lecz prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu odmian. Przyzwoicie, że w samą porę człowiek dostrzegł zagrożenie, a może jednakże za późno?

Zobacz także:maski antysmogowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *